ЛІКУВАННЯ УСКЛАДНЕНЬ ПІСЛЯ ВВЕДЕННЯ ІМПЛАНТІВ НА ОСНОВІ ГІАЛУРОНОВОЇ КИСЛОТИ

обговорювала Діана Купчинська, MD, PhD

Збільшення кількості пацієнтів, які борються з неприємними наслідками лікування в галузі естетичної медицини, багато в чому пов'язане з популярністю обраних процедур. Процедури наповнення гіалуронової кислотою заслуговують на особливу увагу у зв'язку з ускладненнями. Виявляється, незважаючи на безліч статей на цю тему і кілька гучних випадків, що отримали широке висвітлення у ЗМІ, все ще залишається велика група пацієнтів, які не знають, що процедура може мати серйозні наслідки для їхнього здоров'я. Вони з подивом дізнаються, що навіть збільшення губ може призвести до загрозливого некрозу шкіри, слизової оболонки і навіть глибших структур. Чи означає це, що гіалуронову кислоту слід вважати небезпечною?

Доктор Діана Купчинська, доктор медичних наук, що спеціалізується зокрема на лікуванні ускладнень після введення імплантів на основі гіалуронової кислоти, відповідає на питання, пов'язані з цією темою. Вона обговорює такі питання:

 • Навіщо використовується гіалуронова кислота, що з її допомогою можна виправити і яка з процедур найпопулярніша?
 • Які найчастіші ускладнення гіалуронової кислоти?
 • Які симптоми повинні турбувати пацієнта, який проходить курс лікування гіалуроновою кислотою?
 • Що таке лікування ускладнень?
 • Коли ситуація потребує термінової медичної допомоги?
 • Чому звернення до відділення невідкладної допомоги може виявитися марною витратою дорогоцінного часу?
 • Що робити, щоби не було ускладнень?

Гіалуронова кислота в естетичній медицині 

 • Які препарати містять гіалуронову кислоту?
 • Що із цим пов'язано?
 • Які процедури проводяться частіше та чому?

Препарати зі зшитої гіалуронової кислоти використовуються для доповнення або збільшення об'єму обличчя. Найпопулярніша процедура - збільшення губ, тому що вона дає хороший ефект, що повторюється, і значно покращує зовнішній вигляд. Звісно, за умови, що це зроблено правильно. Я рекомендую використовувати французький філер на основі монофазної кислоти Cytosial. Найчастіше виконується волюметрія обличчя (об'ємний ліфтинг), моделювання підборіддя чи розмітка лінії нижньої щелепи.

Раніше було дуже популярне пломбування слізної долини, тепер у зв'язку з появою на ринку препаратів нового покоління ця процедура проводиться рідше (ефект Тіндаля може виникнути при неправильному введенні препаратів у цій галузі).

Найчастіші ускладнення

 • Гіперкорекція
 • Препарат дуже дрібний
 • Ефект Тіндаля
 • Асиметрія
 • Диспігментація
 • Біоплівка
 • Погрозливий некроз шкіри та глибоких тканин
 • Сліпота
 • Інфекційне захворювання
 • Алергічна реакція
 • Гранулеми

Відомі, але обтяжливі природні наслідки лікування препаратами зшитої гіалуронової кислоти, такі як синці, набряки, тимчасові порушення, еритема або незначний біль, слід відокремити від серйозних ускладнень, які можуть виникнути. До останніх відносяться загроза некрозу шкіри та глибших тканин, сліпота, інфекція, алергічні реакції та гранульоми.


Можливі ускладнення після введення поперечно-зшитої гіалуронової кислоти поділяються на ранні та пізні. До ранніх відносяться: некроз шкіри, сліпота, запальні реакції (алергічні та інфекційні), установка імплантату не там (занадто неглибоко, занадто багато і т. д.). До пізніх відносяться: запальні реакції (інфекційні, гранульоми), поява біоплівки та диспігментація.

Препарат зшитої гіалуронової кислоти – це тимчасовий імплантат, тобто стороннє тіло для нашого. Згодом він розкладається через дію ендогенних гіалуронідаз. Як і будь-який імплант, він схильний до відкладення на ньому бактерій.

Якщо процедуру проводили без дотримання основних правил, на імплантаті може утворитися абсцес або біоплівка. Біоплівка в контексті ускладнень у галузі естетичної медицини – це стійкі бактерії на імплантаті гіалуронової кислоти.


Коли дається занадто багато підготовки, у нас виникає так звана гіперкорекція, тобто занадто великий обсяг у даному місці, що не відповідає всій фігурі та особі даного пацієнта. Гіперкорекція може вплинути на губи, але також і інші області, наприклад, на щоки. Тоді замість того, щоб підкреслювати вилиці, ми їх значно наголошуємо. Ефектом такого роду перешкод часто можна милуватися на великих і маленьких екранах. Ми помітимо їх як у зірках великого формату, так і у знаменитостях із їхнього домашнього двору

.

Гіперкорекція – не єдине ускладнення, що виникає при неправильному застосуванні препарату з гіалуроновою кислотою. Препарат, коли його дають надто неглибоко, просвічує (у роті чи долині сліз). Потім губи набувають фіолетового або синього відтінку, а під очима видно характерні синці.

Занадто дрібне введення імплантату в слізну долину також викликає ефект Тіндаля, тобто набряк під очима.

Які симптоми не можна недооцінювати

 • Безжальний біль
 • Значний набряк
 • Почервоніння / блідість шкіри над встановленим імплантатом

Насамперед не слід недооцінювати симптоми, що турбують пацієнта. Щоб бути впевненим, що маємо справу з ускладненням, необхідно звернутися до лікаря.

Будь-який біль, який не проходить при прийомі безрецептурних знеболюючих, є показанням термінового спостереження. Такий же тривалий значний набряк, будь-яке почервоніння / блідість у ділянці шкіри над даним імплантатом гіалуронової кислоти.

Симптоми, які часто турбують моїх пацієнтів

 • Синяки
 • Припухлість
 • Почервоніння
 • Гіперкорекція
 • Грудки
 • Нерівності
 • Незадовільний естетичний ефект

Синяки, набряки та легкі почервоніння зазвичай не вимагають лікування, достатньо терпіння. У свою чергу гіперкорекція, шишки, нерівномірність, незадовільний естетичний ефект не є абсолютним показанням до втручання, але зазвичай я вирішую це зробити, тому що вони турбують моїх пацієнтів.

Проте слід зазначити, кожен випадок розглядається індивідуально. Я веду свої профілі в соціальних мережах кілька років, і не буде перебільшенням написати, що кожного дня я отримую хоча б одне питання від жінки, яка стурбована тим, що відбувається після процедури. Багато хто з цих жінок живе далеко і скаржиться на різні проблеми, починаючи від набряків, болю або дивних відчуттів, шишок, почервоніння і закінчуючи дуже тривожними симптомами, які змушують мене підозрювати некроз шкіри. Буває, що вони не контактують із людиною, яка проводила процедуру, або це дуже складно.

Через те, що неможливо оглянути хворого, найчастіше нічим не можу допомогти. Навіть коли мені приходять фотографії обличчя у місці уколу чи докладний опис проблеми.

Лікування ускладнень після гіалуронової кислоти

Більшість ускладнень лікують гіалуронідазою. Наприклад, PBSerum Total Corrector.

Інформацію про те, що масаж або процедури, засновані на розігріванні тканин, розчиняють кислоту, слід викинути у відро для сміття. Це не має права працювати, якщо йдеться про такі ускладнення, як некроз шкіри, що насувається, і глибших тканин, масивна гіперкорекція, абсцес, гранульоми.

Коли ситуація потребує термінового втручання, це залежить від діагнозу, який ми ставимо на підставі опитування пацієнта та особистого огляду. Досвідчений лікар визначить симптоми некрозу тканин, що насувається, такі як відсутність венозного повернення, відсутність пульсу (де ми можемо судити), ретикулярне лів'є і т.д.

Як відбувається термінове введення гіалуронідази

Насамперед, я застерігаю пацієнта від звернення за допомогою на інтернет-форуми, групи у Facebook, Instagram або через віддалений контакт із фахівцями з естетичної медицини.

Лікар, який отримав від вас повідомлення, або той, хто відповідає на запитання про одну з найпопулярніших медичних послуг, не дасть жодної обов'язкової відповіді. Я вважаю, що це може засмучувати людину, яка шукає допомоги. Однак це результат досвіду та того факту, що наші руки пов'язані без огляду пацієнта.

Також може бути ризиковано звертатися за допомогою до поліклініки або приватної клініки. У кабінеті чергового лікаря у відділенні невідкладної допомоги немає гіалуронідази. Також немає обов'язку знати лікування ускладнень у галузі естетичної медицини.

Якщо показанням для введення гіалуронідази є некроз шкіри і підшкірної клітковини або сліпота, етап тесту на алергію пропускається. Негайно вводяться велику кількість ферменту, розширюючи місце ін'єкції поперечно-зшитої гіалуронової кислоти. Кислотний препарат у кілька шарів. Лікар також вирішує, чи використовувати інші методи лікування, такі як антиагрегантна терапія, антикоагулянтна терапія або терапія антибіотиками.

Час у цьому випадку має колосальне значення! Також буває, що пацієнт повинен приходити на огляд щодня, і під час цих відвідин запроваджуються наступні дози ферменту. Однак навіть швидка реакція та негайне лікування не гарантують успіху.

Чи можна уникнути ускладнень

Так. Слід зазначити, що кількість ускладнень, що швидко зростає, є результатом дуже широкого використання методів лікування (статистика) і наступних факторів:

 • процедури, що виконуються людьми без медичної освіти, які не можуть допомогти пацієнтові у разі несприятливих подій (звідси популярна думка, що у людей, які не є лікарями, не буває ускладнень – вони мають місце, лише пацієнти потім терміново звертаються до лікарів, а не повертаються до людям, які все одно не можуть допомогти),
 • виконання процедур у кімнатах, що не є процедурними (ризик зараження),
 • широка доступність препаратів із ненадійних джерел (оптові інтернет-магазини, неуповноважені представники, неофіційні сайти),
 • незнання стандартів лікування окремих ускладнень,
 • незнання анатомії та фізіології,
 • необґрунтований страх запровадження гіалуронідази, нерозуміння суті дії синтетичного ферменту,
 • відсутність медичної документації,
 • ілюзія як у пацієнтів, так і у лікарів, що лікування філерами на основі зшитої гіалуронової кислоти повністю безпечне,
 • виконання безлічі різних процедур одному пацієнті, у різних місцях, різними людьми у швидкій послідовності.

У хірургії є дуже мудре висловлювання, яке стосується і естетичної медицини: «ускладнення виникають не тільки у тих, хто нічого не робить». Побічні ефекти можуть з'явитися навіть у кабінеті досвідченого фахівця. На мій погляд, важливо бути готовим зреагувати в потрібний момент, мати необхідні знання та навички, а також ліки та, за необхідності, допоміжний персонал.

Я вважаю, що якщо процедура проводиться досвідченим лікарем у процедурному кабінеті, який працює з препаратами відомих брендів, із сертифікатами ЄС на ін'єкції та отриманими від офіційного дистриб'ютора, ми можемо відчувати себе у безпеці. Звичайно, це не означає, що небажаних явищ не станеться, але тоді ми маємо гарантію, що нам нададуть відповідну допомогу.

Фахівцям, зацікавленим у лікуванні ускладнень після прийому гіалуронової кислоти, рекомендуємо використовувати гіалуренедазу компанії PBSerum. Для повної корекції потрібно придбати PBSerum Total Corrector HA, а для часткової – PBSerum Partial Corrector HA.